Vážení přátelé,
léto v Mikulově je výborná věc. Co všechno zde může návštěvník spatřit, zažít, objevit. Setkat se s lidmi, poznat historii města, projít se rozpáleným vinohradem, navštívit vinný sklep. Ale léto v Mikulově je spojeno ještě s něčím. Na zámku, nad turistickým hemžením se míchají barvy, řežou dláta, pracuje zde tvůrčí duch. Probíhá Mikulovské výtvarné sympozium, plody dozrávají a vernisáž – sklizeň je vždy velkým potěšením. Letošní "dílna" nám přináší ještě větší uspokojení. Všechna díla, která zde byla vytvořena během minulých sedmi sympozií, mají svá stálá místa na očích veřejnosti. Podařilo se uskutečnit plán na zřízení stálé expozice mikulovské sbírky „Sklizeň 1994–2000“. Chtěl bych zde vyjádřit jménem města vřelý dík organizátorům, umělcům a všem ostatním, kteří se na zdárném průběhu MVS podíleli, a zadoufat, že až my tady nebudeme, "dílna" bude ku rozkvětu fungovat dál.
Stanislav Mach
starosta města Mikulova
Vytoužená expozice Mikulovských výtvarných sympozií se tedy stala skutečností. Její název je poklonou městu, které si dokázalo udržet novou tradici a umožnilo tak zrod stálé galerijní instalace. Prostorové možnosti zámku byly omezené, jejich volba byla, jak se ukázalo v letošním pozdním létě, šťastná. Interiérová instalace v prvním patře navazuje na starší expozice malířů, svázaných místem pobytu s Mikulovem, a tvoří jejich logické vyústění.
Prosluněná východní terasa s opraveným barokním schodištěm, lavečkami a novou zelení se v létě zaplňovala rodinkami s hrajícími si dětmi, mladými lidmi s batohy dospávajícími náročné noční poznávání vinařského městečka. Sousedící arkáda s volnou instalací plastik lákala stínem a možností dotýkat se umění sochy.
Zámku a městu přibyla nová kvalita, které si jsou muzeum i jeho zřizovatel, Okresní úřad v Břeclavi, vědomi.
Dobromila Brichtová
ředitelka Regionálního muzea v Mikulově
Slovo dílna vzbuzuje dojem čehosi rukodělného, zemitého, čehosi, co voní čerstvým dřevem a terpentýnem. Mikulovské výtvarné sympozium "dílna" patří k těm mimořádným akcím, v nichž se uvolněná imaginace předních českých a moravských sochařů a malířů střetává se smyslem pro hmotu i ducha materiálu a pro genia loci kouzelné jižní Moravy. Jsem osobně nesmírně ráda, že Ministerstvo kultury může podpořit tuto aktivitu a přispět tak alespoň částečně k jejímu úspěšnému průběhu. Mnoho úspěchů.
Pavla Petrová
ředitelka odboru umění MK ČR
Motto: Nevyhledávám to, co je nyní aktuální,
ale to, co je teď nad moje síly.
10. 10. 2000, N. Armutidis
Hovořit o tom, co pro mne znamenají Mikulovská výtvarná sympozia, znamená hovořit o vztahu k současnému umění a o významu umění pro život člověka. Roku 1992–1993 došlo k citlivému urbanistickému zásahu do architektury města. Budova České spořitelny na místě bývalé městské brány opět uzavřela prostor náměstí. Co tehdy nemalou měrou narušilo klidný život města nebyla velkolepě rozvržená stavba budovy, ale její součást – zářící karyatida sochaře Nikose Armutidise. Z pozlaceného bronzu, mysteriózní, majestátná, odhmotnělá, s křivkami secesních figur byla patrně nesrozumitelná těm, kteří nestačili sledovat vývoj umění v posledních letech XX. století. Snad proto, že dodnes setrvali v podstatě na stále tradičních kritériích, která však byla určena původně na umění jiného charakteru, než je umění současné. Zcela jinak reagovali mladí lidé – mám na mysli studenty mikulovského gymnázia – kteří vědí, že smysl uměleckého díla spočívá v „rozhovoru“ s divákem. "Dílna" jim poskytuje nekonečnou řadu námětů s inspirací k vlastní tvorbě i k teoretickým úvahám, které našly svůj výraz v každoročních seminárních pracích z výtvarné výchovy. Mezi tématy ze světového a českého umění se objevily tituly: "dílna" ‘94, Tvrdohlaví v Mikulově, Nikos Armutidis a Mikulov, Armutidis – Mucha. Nemalý podíl na formování vztahu k modernímu umění a k modernímu výtvarnému výrazu má charizma a tvorba Libora Lípy. Jeho rozhovory se studenty jsou svátky umění.
Stálou expozici Mikulovského výtvarného sympozia "dílna" ve výstavních prostorách Regionálního muzea v Mikulově považuji za čin, jehož obrovský význam dnes mnozí snad ani nedovedou odhadnout.
Moderní výtvarný výraz se prosadí i za cenu dočasného nepochopení u širšího publika a krásné město Mikulov vejde do povědomí jako město umění.
Jarmila Červená
Gymnázium Mikulov
Mikulovské výtvarné sypozium 2000
22. 7. – 26. 8. 2000
- Tomáš Císařovský
- Zdeněk Halla
- Milan Kunc
- Libor Lípa - kurátor
- Michaela Klimanová Trizuljaková - host RMM
- Ondřej Kohout - host produkce
- Tereza Brichtová Pirščová - student